Zuzia Pala zwyciężczynią 45. Crossu Życia Mysłowic
W sobotę 25 lutego 2017 rok, w Mysłowicach na trasach biegowych wokół obiektów
MOSiR odbył się 45 Cross Życia Mysłowic. Oto krótka geneza i
historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci,
młodzieży i dorosłych.
Otwarte – masowe biegi przełajowe,
dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki,
sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już
katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w
1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w
Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia
Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław
Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i
wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski
(Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów
crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów –
biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława
Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda
Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japoni została mistrzynią
świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach
dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu
podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii
seniorów zwyciężali m. innymi tak znani biegacze - odnoszący sukcesy w
biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą - jak: Jerzy Kowol,
Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz
Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard,
Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.
Łącznie do roku 1980, na terenach
Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w
Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe
zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie
odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki
(przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor
crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili
przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.
I tak przez następnych dwadzieścia
lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska
„Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe
(przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) -
odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada
(wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 37 lat,
biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku –
doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się
już po raz czterdziesty piąty ! ( autor MOSiR Mysłowice)
Dla wielu biegaczy i ich trenerów,
nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą
przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w
biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach -4 marca br. i przed Mistrzostwami Polski Seniorów, Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbedą się w Jeleniej Gorze 11 marca oraz Mistrzostwami Międzywojewódzkim(te z
kolei będą miały miejsce w opolskim Korfantowie 18 marca 2017 r.).
Sukcesem naszych młodych lekkoatletek zakończył się udział w Crossie. Zuzia Pala zwyciężyła w biegu dzieci rocznik 2004-2005 na dystansie 1km, zaś Sabina Głąbek zajęła 9 miejsce. 21 miejsce zajęła o rok młodsza od rywalek Sabrina Munari.
W biegu młodziczek na dystansie 1km odważnie biegnąca na trzeciej pozycji Martyna Zientek, 20m przed metą straciła tą wysoką lokatę zajmując ostatecznie 6 miejsce.
autor: LKS Pszczyna, dodano: 2017-02-28 09:27:17