Wiktoria Prządka zwyciężczynią 47 Crossu Mysłowic

W sobotę 2 marca  2019 roku, w Mysłowicach na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR odbył się 47 Cross Życia Mysłowic. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980).

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) - odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 37 lat, biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty piąty ! ( autor MOSiR Mysłowice)

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach 9 marca br. i przed Mistrzostwami Polski Seniorów, Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbedą się 24 marca w Olszynie  oraz Mistrzostwami Międzywojewódzkim Młodzików, które odbędą się 30 marca w Korfantowie.

Udział w tegorocznym crossie należy uznać za udany: Wiktoria Prządka została zwyciężynią biegu juniorek młodszych na dystansie 2km. W kategorii młodziczek Sabina Głąbek była 5 a Zuzia Pala 7 na dystansie 1km. Debiutujący w kategorii młodzików Kuba Machulec po pasjonującym finiszu zajął 5 miejsce na dystansie 2km. W kategorii dzieci na dystansie 1 km Julia Wróbel zajęła 32 miejsce.

Za tydzień na tych samych trasach rozegrane zostaną Przełajowe Mistrzostwa Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych. Nasi reprezentanci w pełnym składzie wystąpią w tych zawodach, które będą ostatnim startem przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych.

autor: LKS Pszczyna, dodano: 2019-03-04 10:35:39