LKS Pszczyna - Lekkoatletyczny Klub Sportowy

Ludowy Klub Sportowy w Pszczynie

Pszczyna Iskra

Marzanna Helbik

LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik
LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik
LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik LKS Pszczyna Marzena Helbik
Wiktoria Prządka zwyciężczynią 47 Crossu Mysłowic
LKS Pszczyna

W sobotę 2 marca  2019 roku, w Mysłowicach na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR odbył się 47 Cross Życia Mysłowic. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980).

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) - odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 37 lat, biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty piąty ! ( autor MOSiR Mysłowice)

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach 9 marca br. i przed Mistrzostwami Polski Seniorów, Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbedą się 24 marca w Olszynie  oraz Mistrzostwami Międzywojewódzkim Młodzików, które odbędą się 30 marca w Korfantowie.

Udział w tegorocznym crossie należy uznać za udany: Wiktoria Prządka została zwyciężynią biegu juniorek młodszych na dystansie 2km. W kategorii młodziczek Sabina Głąbek była 5 a Zuzia Pala 7 na dystansie 1km. Debiutujący w kategorii młodzików Kuba Machulec po pasjonującym finiszu zajął 5 miejsce na dystansie 2km. W kategorii dzieci na dystansie 1 km Julia Wróbel zajęła 32 miejsce.

Za tydzień na tych samych trasach rozegrane zostaną Przełajowe Mistrzostwa Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych. Nasi reprezentanci w pełnym składzie wystąpią w tych zawodach, które będą ostatnim startem przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych.
autor: LKS Pszczyna, dodano: 2019-03-04 10:35:39
Zdjęcia i opracowanie:
Jacek Dmyterko
Śląski Związek Lekkiej Atletyki
LKS Pszczyna
Polski Związek Lekkiej Atletyki
LKS Pszczyna
Ludowe Zespoły Sportowe
LKS Pszczyna
Gmina Pszczyna
LKS Pszczyna
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu
w Pszczynie
LKS Pszczyna
Województwo Śląskie
LKS Pszczyna
Ministerstwo Sportu
i Turystyki
LKS Pszczyna
Copyright by LKS Pszczyna